Zaduszki za Żołnierzy Niezłomnych

W niedzielę 5 listopada odbyła się III edycja Łódzkich Zaduszek za Żołnierzy Wyklętych. Celem tej inicjatywy jest kultywowanie pamięci o Niezłomnych Żołnierzach i modlitwa w ich intencji. W tym roku zostały przypomniane biografie Edwarda Bzymka-Strzałkowskiego (1912-1981), Andrzeja Jaworskiego (1920-1949) i Franciszek Moczkowski (1910-1990). W pierwszej części spotkania licznie zgromadzeni łodzianie (i nie tylko) obejrzeli film  „Żołnierz Rzeczypospolitej” poświęcony Edwardowi Bzymkowi-Strzałkowskiemu (majorowi AK, więźniowi UB). Gościem specjalnym spotkania był bratanek bohatera filmu – p.  Zdzisław Bzymek, który po projekcji odpowiadał na pytania i dzielił się swoimi wspomnieniami z bolesnej i trudnej historii Polski. O godz. 18.00 w kościele rozpoczęło się nabożeństwo za zmarłych. Mszy św. przewodniczył o. Krzysztof Ołdakowski SJ, homilię wygłosił ks. kanonik Jerzy Pacholski. Oprawę muzyczną zapewnili: p. Grażyna Malec-Przedlacka i p. Kamil Chałupnik z uczniami Wydziału Wokalnego Zespołu Szkół Muzycznych im. S.Moniuszki w Łodzi. Tegoroczną edycję patronatem objęli : ks. kardynał Grzegorz  Ryś, Łódzki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL z Warszawy

 Szczególne podziękowania dla:

Sióstr Urszulanek SJK,p. Grażyny Wiśniewskiej, Joanny Szafran-Kaniewskiej, p. Paweł Perzyna, p. Jolanty Chełmińskiej, p. Jarosława Krajewskiego, p. hm Moniki Suchan, Ewy i Piotra Maciejewskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *