Obóz przy Przemysłowej – prelekcja

W sobotę 24 lutego w Sali przy Grocie Solnej w parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Łodzi odbyło się spotkanie dotyczące historii niemieckiego obozu dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej. Prelekcję wygłosił p. Michał Hankiewicz, kierownik Działu Edukacji Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu w Łodzi. Podczas 1,5 godzinnego wykładu ilustrowanego prezentacją multimedialną prelegent przedstawił historię powstania obozu oraz warunki w jakich żyły dzieci tam umieszczone. Obóz był zlokalizowany na terenie Litzmannstadt Ghetto i przeznaczony był dla ok. 1000 polskich dzieci w wieku od 6 do 16 lat. Utworzony został 1 grudnia 1942, funkcjonował do końca okupacji niemieckiej w Łodzi (do 19 stycznia 1945 roku). 

Po części historycznej uczestnicy spotkania udali się do kościoła na mszę św. sprawowaną w intencji dzieci, które zginęły w obozie. W homilii ks. proboszcz Piotr Kosmala powiedział : „Tak naprawdę nie powinno nas tutaj być, nie powinno być tej mszy i tej prelekcji, bo nigdy nie powinno być takiego miejsca jak obóz przy Przemysłowej. Ale niestety był. Dlatego dobrze, że tu jesteśmy, żeby prosić Boga, aby nigdy podobna historia się nie powtórzyła”.

W wykładzie uczestniczyło ponad 100 osób, co jest potwierdzeniem, że warto i trzeba organizować podobne lekcje historii. Organizatorem spotkania było parafialne Koło Przyjaciół Radia Maryja.   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *