Parafia Św. Urszuli Ledóchowskiej w Łodzi

XXVIII Niedziela Zwykła

10.10.2021

 

Ogłoszenia parafialne:

 1. Zapraszamy na nabożeństwa różańcowe - w dni powszednie o godz. 17.30, w niedziele o 17.15. Wyjątkowo w środę 13 października różaniec odmówimy podczas Procesji Fatimskiej po mszy o 18.00. Zapraszamy na ostatnie w tym roku Nabożeństwo Fatimskie i prosimy o zabranie ze sobą świec. Pod chórem można nabyć specjalne świece procesyjne z lampionem w cenie 3 zł.
 2. Dziś z racji Dnia Papieskiego, wolontariusze ze Szkolnych Kół Caritas z terenu archidiecezji Łódzkiej zapraszają po mszy na papieskie kremówki. Złożone przy tej okazji ofiary przeznaczone zostaną na działalność Szkolnych Kół Caritas.  Przed kościołem odbywa się również zbiórka do puszek na Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” wspierającą edukację zdolnej, niezamożnej młodzieży
 3. Siostry Urszulanki zapraszają kobiety na wznowione spotkania „Matek w modlitwie” w czwartek 14 października po mszy św. o godz. 18.00 do pomieszczeń dawnej Groty Solnej.
 4. Mobilne Centrum badań organizuje badania pod kątem: miażdżycy tętnic, osteoporozy kości, wydolności płuc i oskrzeli. Badania odbędą się w Ambulansie Diagnostycznym jutro tzn. poniedziałek 11 października o godz. 13.45 na placu obok naszego kościoła. Więcej informacji oraz cennik badań znajdziemy na plakacie w gablotce oraz ulotkach pod chórem
 5. Zbliża się Uroczystość Wszystkich Świętych, czas szczególnej modlitwy za zmarłych. W kancelarii przyjmujemy na „wypominki roczne, półroczne i jednorazowe
 6. W ubiegła niedzielę zebrano na WSD w Łodzi 2190 zł. Za tydzień taca gospodarcza. W ostatnim czasie zostały pomalowane bramy przy plebanii i domu parafialnym, odświeżona została elewacja domu parafialnego oraz został wymieniony piec gazowy na plebanii.

Komunikaty kurialne:

 1. Archidiecezjalny Ośrodek Katechumenalny zaprasza na kurs przedmałżeński prowadzony online. Początek 13 października 2021 o godz. 19.00. Więcej informacji i zapisy na stronie www.domalzenstwa.pl/zapisy/. Ośrodek prowadzi również przygotowanie dorosłych do przyjęcia sakramentu chrztu, bierzmowania i eucharystii. Więcej informacji www.katechumenat-lodz.blogspot.com/.
 2. Zapraszamy na projekcje filmu dokumentalnego o słudze Bożej Stanisławie Leszczyńskiej pt. „Położna” w reżyserii Marii Stachurskiej w Łódzkim Domu Kultury w następujące dni: 9, 10, 15, 16, 17, 31 października o godz. 15.30 oraz 30 października o godz. 16.00. Bilety do nabycia w kasie Łódzkiego Domu Kultury lub przez internet: https://kino.ldk.lodz.pl/film?title=polozna. (Ks. abp Grzegorza Ryś prosi Księży Proboszczów o ułatwienie wiernym udziału w projekcjach, tak aby postać Sługi Bożej była znana jak najszerzej.)
 3. W dniu 15 października br. przypada 52. rocznica śmierci Sługi Bożego o. Anzelma Gądka, kapłana, kandydata na ołtarze z naszej archidiecezji. W tym dniu, w kościele Ojców Karmelitów Bosych w Łodzi przy ul. Liściastej, o godz. 18.00, zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna za powołanie i świętość życia Sługi Bożego oraz o łaskę jego beatyfikacji.
 4. Wydział Duszpasterstwa Młodzieży zaprasza na edycję młodzieżową Kursu Alpha (15-26 lat), składającego się z dziesięciu cotygodniowych spotkań z poczęstunkiem, filmem i rozmową. Spotkania w każdą środę WDoMu (Łódź, ul. Skorupki 13/1) o godz. 19.00. Dołączyć można do 20 października. Więcej informacji na www.mlodziwdomu.pl.
 5. Duszpasterstwo Rodzin i Sanktuarium Życia w Łodzi (Księża Pallotyni, ul. Łagiewnicka 197/201) zapraszają rodziców, którzy doświadczyli dramatu śmierci nieurodzonego dziecka na wspólną modlitwę 15 października w Dniu Dziecka Utraconego. W programie: o godz. 17.30 różaniec, o godz.18.00 Msza św. i po niej adoracja.
 6. Centrum Służby Rodzinie zaprasza na Kurs dla Małżeństw. Jest to seria spotkań, które pomogą każdej parze w pracy nad wzmocnieniem relacji i budowaniem silnego małżeństwa. Spotkania będą odbywały się we wtorki (od 19 październikao godz. 19.00 w budynku CSR w Łodzi (ul. Broniewskiego 1a). Zapisy pod adresem mailowym i pod nr. tel.: 602 367 272. Szczegóły na plakatach i stronie internetowej: www.csr.org.pl.
 7. Duszpasterstwo Kobiet zaprasza kobiety (szczególnie: studentki, młode mamy, na początku pracy zawodowej) do udziału w spotkaniach: Kobiety kobietom, które cyklicznie odbywać się będą w każdy trzeci wtorek miesiąca w kościele pw. Ap. Piotra i Pawła w Łodzi
  (ul. Nawrot 104). Pierwsze spotkanie, 19 października, rozpocznie się Mszą św. o godz. 18.30, po której gościem spotkania będzie s. Anna Maria Pudełko AP – psychopedagog powołań, autorka książek dla kobiet, w których porusza temat relacji międzyludzkich
  i relacji z Bogiem,

XXVI Niedziela Zwykła

26.09.2021

 

Ogłoszenia parafialne:

 1. Wspólnota „Małych Dusz” w naszej parafii zaprasza członków i sympatyków na spotkanie w dniu 29 września (środa) po mszy o 18.00 w Domu Parafialnym. Jednocześnie informujemy, że jest możliwość nabycia „Orędzia Miłości Miłosiernej” tomy I-IV.
 2. W piątek 1 października rozpoczynamy nabożeństwa różańcowe. Zapraszamy w dni powszednie o godz. 17.30, w niedziele o 17.15. W piątki zapraszamy dzieci
 3. W niedzielę, 3 października, na Mszy świętej o godz. 11.00 będzie poświęcenie różańców dla dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej.
 4. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

  1. We wtorek 28 września przypada rocznica święceń biskupich ks. abp. Grzegorza Rysia. W tym dniu o godz. 12.00 w archikatedrze łódzkiej odprawiona zostanie Msza św. w intencji Metropolity Łódzkiego, na którą serdecznie zapraszamy.
  2. Koronka na ulicach miast, jak co roku, zgromadzi nas na skrzyżowaniach ulic 28 września o godz. 15.00 w rocznicę beatyfikacji bł. ks. Michała Sopoćko – spowiednika św. Faustyny. Będziemy prosić o Miłosierdzie Boże dla nas i o pokój na świecie. Niech przez chwilę świat zatrzyma się w zadumie i kontemplacji Bożego Miłosierdzia. Tradycyjnie spotkamy się przy skrzyżowaniu ul. Obywatelskiej i al. Jana Pawła
  3. Jubileuszowa pielgrzymka do bazyliki archikatedralnej łódzkiej osób życia publicznego: parlamentarzystów, władz rządowych, samorządowych, służb mundurowych, a także związków zawodowych odbędzie się we wtorek 5 października w uroczystość Św. Siostry Faustyny, Patronki Łodzi. W programie o godz. 17.00 – konferencja bp. Piotra Jareckiego Kluczem jest wychowanie i kultura, o godz. 18.00 – Msza św. pod przewodnictwem i z homilią abp. Grzegorza Rysia, a następnie procesja z relikwiami św. Faustyny z bazyliki archikatedralnej do pomnika Patronki Łodzi (pl. Niepodległości 1).
  4. Duszpasterstwo Rodzin i Spotkania Małżeńskie zapraszają małżeństwa na weekendowe rekolekcje do ośrodka rekolekcyjnego w Porszewicach k/Łodzi w terminie 1-3 października. Adresowane są one zarówno do tych małżeństw, które przezywają trudności, jak i tych, które chcą odświeżyć swoją relację. Zgłoszenia przyjmujemy przez stronę www.spotkaniamalzenskie-lodz.pl

 

 1. Sprawozdanie duszpasterskie 2020

  Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Drodzy Parafianie!
  Rok 2020 na długo zostanie w naszej pamięci, ale nie będą to wspomnienia do których będziemy chętnie wracać. Raczej wolelibyśmy o nich jak najszybciej zapomnieć. Pandemia coronawirusa pokrzyżowała wiele planów osobistych, zawodowych, jak również duszpasterskich. Odkładane terminy chrztów, przekładane uroczystości ślubne, niepewność rodziców dzieci pierwszokomunijnych i młodzieży przygotowującej się do bierzmowania. Inicjatywy duszpasterskie takie jak pielgrzymki, spotkania formacyjne, katechezy zostały zamrożone. W tym roku wszystko było inne. Pustkami świecące świątynie w Wielkim Tygodniu i Wielkanoc bez Rezurekcji, internetowe śniadania wielkanocne i wigilie, w minimalnym gronie. Jedyną namiastką kontaktu z parafią były dla wielu rodzin Msze święte transmitowane na żywo przez Internet. Wszyscy uczyliśmy się na nowo jak przeżywać chrześcijańskie tradycje i uczestniczyć w życiu Kościoła.
  Rocznice, na które tak bardzo czekaliśmy przeszły prawie bez echa: 100–lecie urodzin św. Jana Pawła II, 100–lecie Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, 100 rocznica Bitwy Warszawskiej czy 100 lat istnienia Łódzkiej Archidiecezji. Ten ostatni jubileusz właśnie przeżywany stał się okazją napisania do nas Listu przez Ojca Świętego Franciszka. Zanim zapoznamy się z jego treścią i pomyślimy jak wykorzystać dany nam czas łaski podziękujmy Bogu za wszelkie dobro, które wydarzyło się w naszej parafii w tym trudnym 2020 roku.
  Na płaszczyźnie materialnej, o dziwo – działo się dużo. W oknach pojawiły się 4 witraże. Pierwszy, który został ukończony w lutym br przedstawia patronkę parafii św. Urszulę Ledóchowską z dziećmi. Na drugim (zamontowanym w czerwcu) widzimy postać Jezusa Chrystusa, który trzyma księgę z napisem Ego sum resurrectio et Vita („Ja jestem zmartwychwstanie i życie”). Praca składa się z 802 szkieł w 20 kolorach, połączonych ołowiem. Na kolejnych dwóch witrażach znajdujących się na chórze widnieją symbole wielkanocne: Baranek Paschalny z czerwoną chorągwią oraz pelikan, karmiący potomstwo własną krwią. Każdy z witraży to olbrzymia praca, którą wzięła na siebie pracownia „Ad Tempus Futurum”. Autorem projektów jest p. Jan Dominikowski.
  Nowy, zamykany konfesjonał, to kolejna kosztowna ale niezbędna inwestycja w naszym kościele. Większa dyskrecja to większy komfort spowiadających się osób (i księdza również).
  W ostatnim kwartale roku, wnętrze naszej świątyni nabrało nowego blasku. Remont, który trwał 1,5 miesiąca polegał m.in. na zerwaniu starych farb, dwukrotnym tynkowaniu ścian z wtopieniem siatki, gruntowaniu ścian i dwukrotnym malowaniu. Odnowione zostały stacje drogi krzyżowej i prezbiterium. Założone zostało nowe oświetlenie w prezbiterium. Zakupiono nowe dywany. Obraz św. Urszuli Ledóchowskiej został umieszczony w bocznym ołtarzu.
  Te wszystkie inwestycje były możliwe tylko dzięki Waszej ofiarności. Bardzo dziękuję za wszystkie złożone ofiary na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać również za ofiarne uczestnictwo w akcjach dobroczynnych takich jak Tytka Charytatywna, Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, Mikołaje Caritas, zbiórki do puszek czy Dar dla Nowonarodzonego.
  Na płaszczyźnie personalnej też były zmiany. W lutym pani Julita Wiśniewska zasiadła za organami zastępując s. Nadię, a w sierpniu ks. Andrzej Skawiński przyszedł w miejsce ks. Grzegorza Nowaka.
  Wspólnota Wojowników Maryi odnowiła dwie przydrożne kapliczki, które w święto Narodzenia N.M.P. (8 września) zostały poświęcone i powróciły na swoje pierwotne miejsca tzn. na ul. Piękną i ul. Nowe Sady.
  „A to będzie znakiem dla was: Znajdziecie Niemowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobie” czytaliśmy w Ewangelii św. Łukasza. Historia znów się powtarza: w październiku i grudniu, już nie w żłobie, ale w Oknie Życia dwoje niemowląt rozpoczęło nowe życie.
  Ponieważ nie będzie tradycyjnej „kolędy” w poświątecznym czasie, proszę w takiej właśnie, pisemnej formie przyjąć spóźnione, ale jak najszczersze życzenia - błogosławieństwa Bożego na Nowy Rok. Niech Dziecię z Betlejem, które przyniosło na świat tak wiele radości, wiary i miłości – obdarzy Was silną nadzieją na kolejne dni. Słowa, które słyszeliśmy w liturgii świąt: „Naród kroczący w ciemnościach, ujrzał światło wielkie” (Iz 9,1), odnieśmy do naszej obecnej sytuacji. Niech Jezus Chrystus – Światłość Świata rozproszy z Waszych serc wszelkie smutki i zwątpienia, abyśmy z nową nadzieją wkroczyli w 2021 rok i pokonali Zło oraz wszelkie przeciwności losu.
  Szczęść Boże!
  Ks. Piotr Kosmala
  Łódź, 3 stycznia 2021 r.

Newsy z Parafii

Chcesz wiedzieć co dzieje się u nas w Parafii?