Parafia Św. Urszuli Ledóchowskiej w Łodzi

I Niedziela Wielkiego Postu

21.02.2021

 

Ogłoszenia parafialne:

 

 1. Dziś o godz. 16.00 msza św. dla dzieci komunijnych.
 2. Spotkanie z kandydatami do bierzmowania odbędzie się w niedzielę 28 lutego. Na mszę św. o godz. 12.30 zapraszamy uczniów klas VII, VIII i I szkół średnich
 3. Na ołtarzu św. Urszuli oraz przy wyjściu z kościoła znajdują się skarbonki Caritas. Zachęcamy do włączenia się w jałmużnę wielkopostną. Skarbonki przyniesiemy do kościoła w Niedzielę Miłosierdzia Bożego
 4. Nabożeństwa Drogi Krzyżowej w każdy piątek o godz. 15.00 oraz o 18.30. Koronka do Miłosierdzia Bożego o godz. 17.45
 5. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedziele Wielkiego Postu o godz. 17.15.
 6. Msza św. za zmarłych w tym miesiącu z naszej parafii w piątek o godz. 18.00
 7. Dzisiejsza taca przeznaczona jest na budowę kościołów, dlatego taca gospodarcza została przełożona na następną niedzielę.
 8. Ofiary składane do skarbonki pod chórem przeznaczone są na dekorację Grobu Pańskiego. Bóg zapłać
 9. Zapraszamy Młodzież naszej archidiecezji do wspólnego odkrywania głębi Wielkiego Postu. W każdą niedzielę, w ramach projektu „Znaki z góry”, w kościele Księży Salezjanów (Łódź, Wodna 34) odbędzie się krótka tematyczna konferencja, spotkania w małych grupach dzielenia oraz Eucharystia pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia. Zaczynamy już w I niedzielę Wielkiego Postu o godz. 14.30. Będzie można uczestniczyć online - transmisja na YouTube i Facebook.

W tym tygodniu zmarł ś.p.

+ Kazimierz Staniszewski l. 81 z ul. Obywatelskiej

VI Niedziela Zwykła

14.02.2021

 

Ogłoszenia parafialne:

 

 1. W związku ze zbliżającym się terminem I Komunii św. zapraszamy dzieci komunijne z jednym opiekunem na Mszę św. w niedzielę 21 lutego o godz. 16.00. Dzieci będą miały poświęcone medaliki, które rodzice zakupują we własnym zakresie
 2. 17 lutego w Środę Popielcową rozpoczynamy Wielki Post. Msze św. z obrzędem posypania głów popiołem o 7.00; 9.00, 16.30, 18.00, 19.15. W tym dniu obowiązuje post ścisły. Przed kościołem odbędzie się zbiórka do puszek na Caritas. W Popielec kancelaria będzie nieczynna
 3. W najbliższy piątek rozpoczynamy nabożeństwa Drogi Krzyżowej. W tym roku wprowadzamy dodatkowe nabożeństwo o godz. 15.00 i tradycyjnie o 18.30. Nie będzie specjalnego nabożeństwa dla dzieci
 4. W każdy piątek Koronka do Miłosierdzia Bożego o godz. 17.45
 5. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedziele Wielkiego Postu o godz. 17.15
 6. W każda niedzielę z naszego kościoła transmitujemy przez Internet mszę świętą o godz. 11.00. Zapraszamy nie tylko dzieci do wspólnej modlitwy, zwłaszcza, że dyspensa od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedziele i święta została przedłużona do końca lutego. Korzystających z dyspensy zachęcamy do udziału we Mszy świętej w dni powszednie, z zachowaniem roztropności, wzajemnej troski o siebie i wszystkich przepisów sanitarnych.
 7. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Na stojaku z gazetami znajdziemy również „Zdrapkę Wielkopostną”. Jest to propozycja 40 ćwiczeń dla ducha i ciała przeznaczonych na Wielki Post, umieszczonych na papierowej planszy zakrytej zdrapką. Jest to okazja do jeszcze bardziej świadomego i urozmaiconego przeżycia czterdziestodniowego Zachęcamy wszystkich, a zwłaszcza rodziny z dziećmi do skorzystania z tej propozycji. Koszt jednej planszy to 3 złote. Ofiary prosimy składać do skarbonki z napisem „Za gazety”

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

 1. W dniu dzisiejszym (14 lutego) rozpoczynamy 54. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, który będziemy przeżywać pod hasłem: „Trzeźwością pokonywać kryzys”.
 2. Tegoroczny Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich, przypadający w pierwszy piątek Wielkiego Postu – 19 lutego 2021 r., będzie przeżywany pod hasłem „Wspólnota ze Zranionymi”. Skrzywdzeni mają prawo liczyć na to, że na długiej i trudnej drodze zdrowienia nie zabraknie im także duchowego wsparcia całej wspólnoty Kościoła. W tym dniu Księża Biskupi będą przewodniczyli następującym modlitwom:
  • abp Grzegorz Ryś – Koronce do Miłosierdzia Bożego w kościele pw. Św. Faustyny w Łodzi, o godz. 15.00,
  • bp Ireneusz Pękalski – Drodze Krzyżowej w bazylice archikatedralnej, o godz. 19.15,
  • bp Marek Marczak – Drodze Krzyżowej w kościele stacyjnym NSJ w Łodzi (Retkinia), po Mszy św. o godz. 18.00
 1. Zapraszamy Młodzież naszej archidiecezji do wspólnego odkrywania głębi Wielkiego Postu. W każdą niedzielę, w ramach projektu „Znaki z góry”, w kościele Księży Salezjanów p.w. Matki Boskiej Wspomożycielki Wiernych (Łódź, Wodna 34) odbędzie się krótka tematyczna konferencja, spotkania w małych grupach dzielenia oraz Eucharystia pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia. Zaczynamy już w I niedzielę Wielkiego Postu o godz. 14.30. Wydarzenie będzie miało formę hybrydową – w kościele fizycznie może uczestniczyć 80 osób (trzeba zapisać się przez formularz), ale będzie też można włączyć się online - transmisja na YouTube i Facebook. Szczegóły na plakacie i w kolejnych ogłoszeniach w najbliższym czasie. Organizatorem wydarzenia jest Wydział Katechetyczny, Duszpasterstwa Młodzieży i Akademickie oraz Salezjanie.

W tym tygodniu zmarła ś.p

+ Irena Badziak l. 92 z ul. Felsztyńskiego

 1. Sprawozdanie duszpasterskie 2020

  Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Drodzy Parafianie!
  Rok 2020 na długo zostanie w naszej pamięci, ale nie będą to wspomnienia do których będziemy chętnie wracać. Raczej wolelibyśmy o nich jak najszybciej zapomnieć. Pandemia coronawirusa pokrzyżowała wiele planów osobistych, zawodowych, jak również duszpasterskich. Odkładane terminy chrztów, przekładane uroczystości ślubne, niepewność rodziców dzieci pierwszokomunijnych i młodzieży przygotowującej się do bierzmowania. Inicjatywy duszpasterskie takie jak pielgrzymki, spotkania formacyjne, katechezy zostały zamrożone. W tym roku wszystko było inne. Pustkami świecące świątynie w Wielkim Tygodniu i Wielkanoc bez Rezurekcji, internetowe śniadania wielkanocne i wigilie, w minimalnym gronie. Jedyną namiastką kontaktu z parafią były dla wielu rodzin Msze święte transmitowane na żywo przez Internet. Wszyscy uczyliśmy się na nowo jak przeżywać chrześcijańskie tradycje i uczestniczyć w życiu Kościoła.
  Rocznice, na które tak bardzo czekaliśmy przeszły prawie bez echa: 100–lecie urodzin św. Jana Pawła II, 100–lecie Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, 100 rocznica Bitwy Warszawskiej czy 100 lat istnienia Łódzkiej Archidiecezji. Ten ostatni jubileusz właśnie przeżywany stał się okazją napisania do nas Listu przez Ojca Świętego Franciszka. Zanim zapoznamy się z jego treścią i pomyślimy jak wykorzystać dany nam czas łaski podziękujmy Bogu za wszelkie dobro, które wydarzyło się w naszej parafii w tym trudnym 2020 roku.
  Na płaszczyźnie materialnej, o dziwo – działo się dużo. W oknach pojawiły się 4 witraże. Pierwszy, który został ukończony w lutym br przedstawia patronkę parafii św. Urszulę Ledóchowską z dziećmi. Na drugim (zamontowanym w czerwcu) widzimy postać Jezusa Chrystusa, który trzyma księgę z napisem Ego sum resurrectio et Vita („Ja jestem zmartwychwstanie i życie”). Praca składa się z 802 szkieł w 20 kolorach, połączonych ołowiem. Na kolejnych dwóch witrażach znajdujących się na chórze widnieją symbole wielkanocne: Baranek Paschalny z czerwoną chorągwią oraz pelikan, karmiący potomstwo własną krwią. Każdy z witraży to olbrzymia praca, którą wzięła na siebie pracownia „Ad Tempus Futurum”. Autorem projektów jest p. Jan Dominikowski.
  Nowy, zamykany konfesjonał, to kolejna kosztowna ale niezbędna inwestycja w naszym kościele. Większa dyskrecja to większy komfort spowiadających się osób (i księdza również).
  W ostatnim kwartale roku, wnętrze naszej świątyni nabrało nowego blasku. Remont, który trwał 1,5 miesiąca polegał m.in. na zerwaniu starych farb, dwukrotnym tynkowaniu ścian z wtopieniem siatki, gruntowaniu ścian i dwukrotnym malowaniu. Odnowione zostały stacje drogi krzyżowej i prezbiterium. Założone zostało nowe oświetlenie w prezbiterium. Zakupiono nowe dywany. Obraz św. Urszuli Ledóchowskiej został umieszczony w bocznym ołtarzu.
  Te wszystkie inwestycje były możliwe tylko dzięki Waszej ofiarności. Bardzo dziękuję za wszystkie złożone ofiary na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać również za ofiarne uczestnictwo w akcjach dobroczynnych takich jak Tytka Charytatywna, Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, Mikołaje Caritas, zbiórki do puszek czy Dar dla Nowonarodzonego.
  Na płaszczyźnie personalnej też były zmiany. W lutym pani Julita Wiśniewska zasiadła za organami zastępując s. Nadię, a w sierpniu ks. Andrzej Skawiński przyszedł w miejsce ks. Grzegorza Nowaka.
  Wspólnota Wojowników Maryi odnowiła dwie przydrożne kapliczki, które w święto Narodzenia N.M.P. (8 września) zostały poświęcone i powróciły na swoje pierwotne miejsca tzn. na ul. Piękną i ul. Nowe Sady.
  „A to będzie znakiem dla was: Znajdziecie Niemowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobie” czytaliśmy w Ewangelii św. Łukasza. Historia znów się powtarza: w październiku i grudniu, już nie w żłobie, ale w Oknie Życia dwoje niemowląt rozpoczęło nowe życie.
  Ponieważ nie będzie tradycyjnej „kolędy” w poświątecznym czasie, proszę w takiej właśnie, pisemnej formie przyjąć spóźnione, ale jak najszczersze życzenia - błogosławieństwa Bożego na Nowy Rok. Niech Dziecię z Betlejem, które przyniosło na świat tak wiele radości, wiary i miłości – obdarzy Was silną nadzieją na kolejne dni. Słowa, które słyszeliśmy w liturgii świąt: „Naród kroczący w ciemnościach, ujrzał światło wielkie” (Iz 9,1), odnieśmy do naszej obecnej sytuacji. Niech Jezus Chrystus – Światłość Świata rozproszy z Waszych serc wszelkie smutki i zwątpienia, abyśmy z nową nadzieją wkroczyli w 2021 rok i pokonali Zło oraz wszelkie przeciwności losu.
  Szczęść Boże!
  Ks. Piotr Kosmala
  Łódź, 3 stycznia 2021 r.

Newsy z Parafii

Chcesz wiedzieć co dzieje się u nas w Parafii?