Parafia Św. Urszuli Ledóchowskiej w Łodzi

VI Niedziela Wielkanocna

09.05.2021

 

Ogłoszenia parafialne:

 

 

  1. Zapraszamy na nabożeństwa majowe – codziennie o godz. 17.30
  2. W czwartek 13 maja obchodzimy święto Matki Bożej Fatimskiej. Od godz. 15.00 adoracja Najśw. Sakramentu, o 17.00 nabożeństwo majowe, ok godz. 17.30 procesja fatimska.
  3. W piątek rozpoczynamy Nowennę do Ducha Świętego
  4. Spotkanie z kandydatami do bierzmowania z klas VIII i I-średnich dziś o godz. 12.30
  5. W najbliższą sobotę i niedzielę w naszej parafii odbędzie się uroczystość I Komunii Świętej. Msze św. w niedzielę z udzieleniem I Komunii św. odbędą się o godz. 11.00 i 12.30. Prosimy o pozostawienie na tych Mszach miejsc dla dzieci komunijnych i ich najbliższych. Dzieci, które przystąpią do pierwszej komunii w sobotę, zapraszamy w niedzielę na mszą o godz. 16.00.
  6. Dziś zbiórka ofiar na tacę na działalność duszpasterską Archidiecezji Łódzkiej. Za tydzień taca gospodarcza
  7. Jubileuszowa pielgrzymka rodzin i dzieci do bazyliki archikatedralnej odbędzie się w sobotę 15 maja 2021 r. W tym dniu o godz. 11.00 wykład pt.: Małżeństwo – kontrakt czy przymierze wygłosi ks. dr Robert Jaśpiński, po którym o godz. 12.00 Mszy św. koncelebrowanej będzie przewodniczył ks. bp Marek Marczak.

W tym tygodniu zmarli ś.p.

 1. + ś.p. Adrian Kopeć  -  l. 27 z ul. Pięknej

V Niedziela Wielkanocna

02.05.2021

 

Ogłoszenia parafialne:

 

 

 1. Zapraszamy na nabożeństwa majowe – codziennie o godz. 17.30 (również w niedziele i święta). W maju i czerwcu różaniec w czwartki będzie o godz. 17.00, a koronka do Bożego Miłosierdzia po mszy o 18.00
 2. W poniedziałek 3 maja w uroczystość NMP Królowej Polski. Msze św. o 00, 9.30 i 18.00. Pamiętajmy o wywieszeniu flag
 3. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i pierwszy piątek miesiąca
 4. Spotkanie z kandydatami do bierzmowania z klas VIII i I-średnich w niedzielę 9 maja o godz. 12.30
 5. W sobotę 8 maja uroczystość św. Stanisława Biskupa – głównego patrona Polski. W tym dniu w kościele Matki Bożej Zwycięskiej o godz. 11.00 zostanie odprawione nabożeństwo majowe w ramach comiesięcznych pielgrzymek do kościołów stacyjnych

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

 1. Archidiecezjalna pielgrzymka do Parzna, z racji rocznicy urodzin Sługi Bożej Wandy Malczewskiej, odbędzie się w niedzielę 9 maja. O godz. 16.00 rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem Ks. Abp. Grzegorza Rysia.
 2. Zapraszamy do Bazyliki Archikatedralnej na Mszę św. w poniedziałek 3 maja o godz. 9.30 z racji Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Mszy św. przewodniczył będzie Ks. Abp Grzegorz Ryś Metropolita Łódzki.
 3. Ruch Światło-Życie zaprasza do włączenia się w indywidualne pielgrzymowanie do Sanktuarium św. Antoniego w łódzkich Łagiewnikach w sobotę 8 maja 2021 r. W tym roku każdy wyruszy z własnego domu. Spotkamy się na Eucharystii o godz. 12.00. Będziemy modlić się o wyzwolenie z lęku i problemów wywołanych przez pandemię oraz o wolność dla osób uzależnionych.
 4. Wydział Duszpasterstwa Młodzieży zaprasza do bazyliki archikatedralnej w Łodzi na pielgrzymkę maturzystów, która odbędzie się 2 maja br. o godz. 19.00

W tym tygodniu zmarli ś.p.

 1. + ś.p. Zdzisława Zawieja  -  l. 71 z ul. Pięknej+ ś.p. Adrian Krakowiak – l. 35 z ul. Felsztyńskiego+ ś.p. Kazimiera Browarna    - l. 79 z ul. Felsztyńskiego
 1. Sprawozdanie duszpasterskie 2020

  Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Drodzy Parafianie!
  Rok 2020 na długo zostanie w naszej pamięci, ale nie będą to wspomnienia do których będziemy chętnie wracać. Raczej wolelibyśmy o nich jak najszybciej zapomnieć. Pandemia coronawirusa pokrzyżowała wiele planów osobistych, zawodowych, jak również duszpasterskich. Odkładane terminy chrztów, przekładane uroczystości ślubne, niepewność rodziców dzieci pierwszokomunijnych i młodzieży przygotowującej się do bierzmowania. Inicjatywy duszpasterskie takie jak pielgrzymki, spotkania formacyjne, katechezy zostały zamrożone. W tym roku wszystko było inne. Pustkami świecące świątynie w Wielkim Tygodniu i Wielkanoc bez Rezurekcji, internetowe śniadania wielkanocne i wigilie, w minimalnym gronie. Jedyną namiastką kontaktu z parafią były dla wielu rodzin Msze święte transmitowane na żywo przez Internet. Wszyscy uczyliśmy się na nowo jak przeżywać chrześcijańskie tradycje i uczestniczyć w życiu Kościoła.
  Rocznice, na które tak bardzo czekaliśmy przeszły prawie bez echa: 100–lecie urodzin św. Jana Pawła II, 100–lecie Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, 100 rocznica Bitwy Warszawskiej czy 100 lat istnienia Łódzkiej Archidiecezji. Ten ostatni jubileusz właśnie przeżywany stał się okazją napisania do nas Listu przez Ojca Świętego Franciszka. Zanim zapoznamy się z jego treścią i pomyślimy jak wykorzystać dany nam czas łaski podziękujmy Bogu za wszelkie dobro, które wydarzyło się w naszej parafii w tym trudnym 2020 roku.
  Na płaszczyźnie materialnej, o dziwo – działo się dużo. W oknach pojawiły się 4 witraże. Pierwszy, który został ukończony w lutym br przedstawia patronkę parafii św. Urszulę Ledóchowską z dziećmi. Na drugim (zamontowanym w czerwcu) widzimy postać Jezusa Chrystusa, który trzyma księgę z napisem Ego sum resurrectio et Vita („Ja jestem zmartwychwstanie i życie”). Praca składa się z 802 szkieł w 20 kolorach, połączonych ołowiem. Na kolejnych dwóch witrażach znajdujących się na chórze widnieją symbole wielkanocne: Baranek Paschalny z czerwoną chorągwią oraz pelikan, karmiący potomstwo własną krwią. Każdy z witraży to olbrzymia praca, którą wzięła na siebie pracownia „Ad Tempus Futurum”. Autorem projektów jest p. Jan Dominikowski.
  Nowy, zamykany konfesjonał, to kolejna kosztowna ale niezbędna inwestycja w naszym kościele. Większa dyskrecja to większy komfort spowiadających się osób (i księdza również).
  W ostatnim kwartale roku, wnętrze naszej świątyni nabrało nowego blasku. Remont, który trwał 1,5 miesiąca polegał m.in. na zerwaniu starych farb, dwukrotnym tynkowaniu ścian z wtopieniem siatki, gruntowaniu ścian i dwukrotnym malowaniu. Odnowione zostały stacje drogi krzyżowej i prezbiterium. Założone zostało nowe oświetlenie w prezbiterium. Zakupiono nowe dywany. Obraz św. Urszuli Ledóchowskiej został umieszczony w bocznym ołtarzu.
  Te wszystkie inwestycje były możliwe tylko dzięki Waszej ofiarności. Bardzo dziękuję za wszystkie złożone ofiary na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać również za ofiarne uczestnictwo w akcjach dobroczynnych takich jak Tytka Charytatywna, Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, Mikołaje Caritas, zbiórki do puszek czy Dar dla Nowonarodzonego.
  Na płaszczyźnie personalnej też były zmiany. W lutym pani Julita Wiśniewska zasiadła za organami zastępując s. Nadię, a w sierpniu ks. Andrzej Skawiński przyszedł w miejsce ks. Grzegorza Nowaka.
  Wspólnota Wojowników Maryi odnowiła dwie przydrożne kapliczki, które w święto Narodzenia N.M.P. (8 września) zostały poświęcone i powróciły na swoje pierwotne miejsca tzn. na ul. Piękną i ul. Nowe Sady.
  „A to będzie znakiem dla was: Znajdziecie Niemowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobie” czytaliśmy w Ewangelii św. Łukasza. Historia znów się powtarza: w październiku i grudniu, już nie w żłobie, ale w Oknie Życia dwoje niemowląt rozpoczęło nowe życie.
  Ponieważ nie będzie tradycyjnej „kolędy” w poświątecznym czasie, proszę w takiej właśnie, pisemnej formie przyjąć spóźnione, ale jak najszczersze życzenia - błogosławieństwa Bożego na Nowy Rok. Niech Dziecię z Betlejem, które przyniosło na świat tak wiele radości, wiary i miłości – obdarzy Was silną nadzieją na kolejne dni. Słowa, które słyszeliśmy w liturgii świąt: „Naród kroczący w ciemnościach, ujrzał światło wielkie” (Iz 9,1), odnieśmy do naszej obecnej sytuacji. Niech Jezus Chrystus – Światłość Świata rozproszy z Waszych serc wszelkie smutki i zwątpienia, abyśmy z nową nadzieją wkroczyli w 2021 rok i pokonali Zło oraz wszelkie przeciwności losu.
  Szczęść Boże!
  Ks. Piotr Kosmala
  Łódź, 3 stycznia 2021 r.

Newsy z Parafii

Chcesz wiedzieć co dzieje się u nas w Parafii?