Parafia Św. Urszuli Ledóchowskiej w Łodzi

Niedziela Palmowa

28.03.2021

 

Ogłoszenia parafialne:

 

 

 1. Rozpoczęliśmy Wielki Tydzień – czas bezpośredniego przygotowania do Wielkanocy. Liturgia Wielkiego Czwartku i Wielkiego Piątku rozpocznie się o godz. 18.00. W Wielką Sobotę rozpoczęcie Liturgii Paschalnej o godz. 19.00. Nabożeństwa te będą transmitowane w Internecie na parafialnym kanale You Tube. W każdą niedzielę z naszego kościoła transmitowana jest msza św. dla dzieci o godz. 11.00.
 2. Przypominamy o zachowaniu postu ścisłego w Wielki Piątek
 3. Zachęcamy wiernych do indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu w tzw. ciemnicy (w Wielki Piątek) i „grobie” Pańskim (w Wielką Sobotę). W Wielki Piątek droga krzyżowa prowadzona przez siostry urszulanki o godz. 14.30. W sobotę o godz. 9.00 modlitwy wynagradzające Niepokalanemu Sercu NMP
 4. Zapraszamy do tradycyjnego poświęcenia pokarmów wielkanocnych, które dla bezpieczeństwa odbędzie się na zewnątrz, na placu obok kościoła w godz. od. 9.00 do 16.00
 5. W Wielkanoc msze św. będą odprawiane wg rozkładu niedzielnego. Nie będzie Rezurekcji o 6.00. Pierwsza msza św. o godz. 8.00.
 6. W tym tygodniu możliwość spowiedzi przed każdą mszą świętą.
 7. Bóg zapłać za dotychczasowe wsparcie naszej parafii. Ofiary na potrzeby naszej świątyni można składać przy wyjściu z kościoła do puszki z napisem „na kwiaty” lub przelewem na konto parafialne. Pod chórem za dobrowolną ofiarę można nabyć palemkę. Dziś jest zbiórka ofiar do puszek na Fundusz Obrony Życia.
 8. W Wielki Piątek rozpocznie się Nowenna przed świętem Miłosierdzia Bożego

 

W tym tygodniu zmarli ś.p.

 1. + Natalia Rudalska  - l. 62 z ul. Pięknej+ Zbigniew Jagiełło – l. 62 z ul. Pięknej

V Niedziela Wielkiego Postu

21.03.2021

 

Ogłoszenia parafialne:

 

 

 1. Zapraszamy na nabożeństwa Drogi Krzyżowej w każdy piątek o godz. 15.00 lub 18.30 oraz na Gorzkie Żale niedziele o godz. 17.15.
 2. Bóg zapłać za ofiary złożone dziś na tacę gospodarczą.
 3. Spotkanie z kandydatami do bierzmowania z klas VIII oraz I szkół średnich odbędzie się dziś - 21 marca o godz. 12.30
 4. Również dzisiaj zapraszamy na mszę o godz. 16.00 dzieci komunijne wraz z jednym opiekunem. Odbiór szat komunijnych odbędzie się jutro według ustalonego harmonogramu w domu parafialnym przy ul. Obywatelskiej 54
 5. Za tydzień Niedziela Palmowa. Poświęcenie palm na początku każdej mszy świętej
 6. Ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego można składać do puszki z napisem „na kwiaty” która znajduje się pod chórem
 7. W czwartek 25 marca obchodzimy Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, którą od lat przeżywamy jako Dzień Świętości Życia. Na mszy św. o godz. 18.00 będzie możliwość złożenia przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Druki Duchowej Adopcji znajdują na bocznym ołtarzu

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

 

W tym tygodniu zmarli

 1. + Jadwiga Matelska  - l. 79 z ul. Pięknej+ Aleksander Boguszewski – l. 84 z ul. Obywatelskiej
 1. Sprawozdanie duszpasterskie 2020

  Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Drodzy Parafianie!
  Rok 2020 na długo zostanie w naszej pamięci, ale nie będą to wspomnienia do których będziemy chętnie wracać. Raczej wolelibyśmy o nich jak najszybciej zapomnieć. Pandemia coronawirusa pokrzyżowała wiele planów osobistych, zawodowych, jak również duszpasterskich. Odkładane terminy chrztów, przekładane uroczystości ślubne, niepewność rodziców dzieci pierwszokomunijnych i młodzieży przygotowującej się do bierzmowania. Inicjatywy duszpasterskie takie jak pielgrzymki, spotkania formacyjne, katechezy zostały zamrożone. W tym roku wszystko było inne. Pustkami świecące świątynie w Wielkim Tygodniu i Wielkanoc bez Rezurekcji, internetowe śniadania wielkanocne i wigilie, w minimalnym gronie. Jedyną namiastką kontaktu z parafią były dla wielu rodzin Msze święte transmitowane na żywo przez Internet. Wszyscy uczyliśmy się na nowo jak przeżywać chrześcijańskie tradycje i uczestniczyć w życiu Kościoła.
  Rocznice, na które tak bardzo czekaliśmy przeszły prawie bez echa: 100–lecie urodzin św. Jana Pawła II, 100–lecie Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, 100 rocznica Bitwy Warszawskiej czy 100 lat istnienia Łódzkiej Archidiecezji. Ten ostatni jubileusz właśnie przeżywany stał się okazją napisania do nas Listu przez Ojca Świętego Franciszka. Zanim zapoznamy się z jego treścią i pomyślimy jak wykorzystać dany nam czas łaski podziękujmy Bogu za wszelkie dobro, które wydarzyło się w naszej parafii w tym trudnym 2020 roku.
  Na płaszczyźnie materialnej, o dziwo – działo się dużo. W oknach pojawiły się 4 witraże. Pierwszy, który został ukończony w lutym br przedstawia patronkę parafii św. Urszulę Ledóchowską z dziećmi. Na drugim (zamontowanym w czerwcu) widzimy postać Jezusa Chrystusa, który trzyma księgę z napisem Ego sum resurrectio et Vita („Ja jestem zmartwychwstanie i życie”). Praca składa się z 802 szkieł w 20 kolorach, połączonych ołowiem. Na kolejnych dwóch witrażach znajdujących się na chórze widnieją symbole wielkanocne: Baranek Paschalny z czerwoną chorągwią oraz pelikan, karmiący potomstwo własną krwią. Każdy z witraży to olbrzymia praca, którą wzięła na siebie pracownia „Ad Tempus Futurum”. Autorem projektów jest p. Jan Dominikowski.
  Nowy, zamykany konfesjonał, to kolejna kosztowna ale niezbędna inwestycja w naszym kościele. Większa dyskrecja to większy komfort spowiadających się osób (i księdza również).
  W ostatnim kwartale roku, wnętrze naszej świątyni nabrało nowego blasku. Remont, który trwał 1,5 miesiąca polegał m.in. na zerwaniu starych farb, dwukrotnym tynkowaniu ścian z wtopieniem siatki, gruntowaniu ścian i dwukrotnym malowaniu. Odnowione zostały stacje drogi krzyżowej i prezbiterium. Założone zostało nowe oświetlenie w prezbiterium. Zakupiono nowe dywany. Obraz św. Urszuli Ledóchowskiej został umieszczony w bocznym ołtarzu.
  Te wszystkie inwestycje były możliwe tylko dzięki Waszej ofiarności. Bardzo dziękuję za wszystkie złożone ofiary na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać również za ofiarne uczestnictwo w akcjach dobroczynnych takich jak Tytka Charytatywna, Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, Mikołaje Caritas, zbiórki do puszek czy Dar dla Nowonarodzonego.
  Na płaszczyźnie personalnej też były zmiany. W lutym pani Julita Wiśniewska zasiadła za organami zastępując s. Nadię, a w sierpniu ks. Andrzej Skawiński przyszedł w miejsce ks. Grzegorza Nowaka.
  Wspólnota Wojowników Maryi odnowiła dwie przydrożne kapliczki, które w święto Narodzenia N.M.P. (8 września) zostały poświęcone i powróciły na swoje pierwotne miejsca tzn. na ul. Piękną i ul. Nowe Sady.
  „A to będzie znakiem dla was: Znajdziecie Niemowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobie” czytaliśmy w Ewangelii św. Łukasza. Historia znów się powtarza: w październiku i grudniu, już nie w żłobie, ale w Oknie Życia dwoje niemowląt rozpoczęło nowe życie.
  Ponieważ nie będzie tradycyjnej „kolędy” w poświątecznym czasie, proszę w takiej właśnie, pisemnej formie przyjąć spóźnione, ale jak najszczersze życzenia - błogosławieństwa Bożego na Nowy Rok. Niech Dziecię z Betlejem, które przyniosło na świat tak wiele radości, wiary i miłości – obdarzy Was silną nadzieją na kolejne dni. Słowa, które słyszeliśmy w liturgii świąt: „Naród kroczący w ciemnościach, ujrzał światło wielkie” (Iz 9,1), odnieśmy do naszej obecnej sytuacji. Niech Jezus Chrystus – Światłość Świata rozproszy z Waszych serc wszelkie smutki i zwątpienia, abyśmy z nową nadzieją wkroczyli w 2021 rok i pokonali Zło oraz wszelkie przeciwności losu.
  Szczęść Boże!
  Ks. Piotr Kosmala
  Łódź, 3 stycznia 2021 r.

Newsy z Parafii

Chcesz wiedzieć co dzieje się u nas w Parafii?