Parafia Św. Urszuli Ledóchowskiej w Łodzi

XVII Niedziela Zwykła

25.07.2021

Ogłoszenia parafialne:

1. Dziś przed kościołami odbywa się zbiórka do puszek na wsparcie charytatywnej działalności Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Rocznie charytatywnym wsparciem obejmowanych jest kilkanaście tysięcy osób
  2. Dziś obchodzimy Dzień Kierowców  Pojazdów Mechanicznych. Po każdej mszy św, odbędzie się błogosławieństwo pojazdów.
  3. W związku ze zbliżającą się rocznicą tragicznej eksplozji, która miała miejsce w Bejrucie, 4 sierpnia 2020 roku, Arcybiskup Łódzki Grzegorz Ryś wraz z Caritas Archidiecezji Łódzkiej, Stowarzyszeniem „Dom Wschodni” oraz parafiami archidiecezji łódzkiej organizują pomoc – materialną i duchową – dla chrześcijan Libanu, którzy cały czas potrzebują wsparcia. W przyszłą niedzielę odbędzie się na ten cel zbiórka do puszek
  4. Bóg zapłać za ofiary złożone na kolejny witraż – bezimiennie 3 x 200 zł
  5. W okresie wakacyjnym (lipiec – sierpień) nie będzie mszy św. w niedziele o godz. 12.30. Spowiedź przed mszą świętą.
  6. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej

W tym tygodniu zmarła śp:

+ Helena Ilska        l. 87 z ul. Obywatelskiej

Komunikaty kurialne : https://www.archidiecezja.lodz.pl/aktualnosci/2021/07/xvii-niedziela-zwykla-25-vii-2021

1. Sprawozdanie duszpasterskie 2020

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Drodzy Parafianie!
    Rok 2020 na długo zostanie w naszej pamięci, ale nie będą to wspomnienia do których będziemy chętnie wracać. Raczej wolelibyśmy o nich jak najszybciej zapomnieć. Pandemia coronawirusa pokrzyżowała wiele planów osobistych, zawodowych, jak również duszpasterskich. Odkładane terminy chrztów, przekładane uroczystości ślubne, niepewność rodziców dzieci pierwszokomunijnych i młodzieży przygotowującej się do bierzmowania. Inicjatywy duszpasterskie takie jak pielgrzymki, spotkania formacyjne, katechezy zostały zamrożone. W tym roku wszystko było inne. Pustkami świecące świątynie w Wielkim Tygodniu i Wielkanoc bez Rezurekcji, internetowe śniadania wielkanocne i wigilie, w minimalnym gronie. Jedyną namiastką kontaktu z parafią były dla wielu rodzin Msze święte transmitowane na żywo przez Internet. Wszyscy uczyliśmy się na nowo jak przeżywać chrześcijańskie tradycje i uczestniczyć w życiu Kościoła.
    Rocznice, na które tak bardzo czekaliśmy przeszły prawie bez echa: 100–lecie urodzin św. Jana Pawła II, 100–lecie Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, 100 rocznica Bitwy Warszawskiej czy 100 lat istnienia Łódzkiej Archidiecezji. Ten ostatni jubileusz właśnie przeżywany stał się okazją napisania do nas Listu przez Ojca Świętego Franciszka. Zanim zapoznamy się z jego treścią i pomyślimy jak wykorzystać dany nam czas łaski podziękujmy Bogu za wszelkie dobro, które wydarzyło się w naszej parafii w tym trudnym 2020 roku.
    Na płaszczyźnie materialnej, o dziwo – działo się dużo. W oknach pojawiły się 4 witraże. Pierwszy, który został ukończony w lutym br przedstawia patronkę parafii św. Urszulę Ledóchowską z dziećmi. Na drugim (zamontowanym w czerwcu) widzimy postać Jezusa Chrystusa, który trzyma księgę z napisem Ego sum resurrectio et Vita („Ja jestem zmartwychwstanie i życie”). Praca składa się z 802 szkieł w 20 kolorach, połączonych ołowiem. Na kolejnych dwóch witrażach znajdujących się na chórze widnieją symbole wielkanocne: Baranek Paschalny z czerwoną chorągwią oraz pelikan, karmiący potomstwo własną krwią. Każdy z witraży to olbrzymia praca, którą wzięła na siebie pracownia „Ad Tempus Futurum”. Autorem projektów jest p. Jan Dominikowski.
    Nowy, zamykany konfesjonał, to kolejna kosztowna ale niezbędna inwestycja w naszym kościele. Większa dyskrecja to większy komfort spowiadających się osób (i księdza również).
    W ostatnim kwartale roku, wnętrze naszej świątyni nabrało nowego blasku. Remont, który trwał 1,5 miesiąca polegał m.in. na zerwaniu starych farb, dwukrotnym tynkowaniu ścian z wtopieniem siatki, gruntowaniu ścian i dwukrotnym malowaniu. Odnowione zostały stacje drogi krzyżowej i prezbiterium. Założone zostało nowe oświetlenie w prezbiterium. Zakupiono nowe dywany. Obraz św. Urszuli Ledóchowskiej został umieszczony w bocznym ołtarzu.
    Te wszystkie inwestycje były możliwe tylko dzięki Waszej ofiarności. Bardzo dziękuję za wszystkie złożone ofiary na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać również za ofiarne uczestnictwo w akcjach dobroczynnych takich jak Tytka Charytatywna, Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, Mikołaje Caritas, zbiórki do puszek czy Dar dla Nowonarodzonego.
    Na płaszczyźnie personalnej też były zmiany. W lutym pani Julita Wiśniewska zasiadła za organami zastępując s. Nadię, a w sierpniu ks. Andrzej Skawiński przyszedł w miejsce ks. Grzegorza Nowaka.
    Wspólnota Wojowników Maryi odnowiła dwie przydrożne kapliczki, które w święto Narodzenia N.M.P. (8 września) zostały poświęcone i powróciły na swoje pierwotne miejsca tzn. na ul. Piękną i ul. Nowe Sady.
    „A to będzie znakiem dla was: Znajdziecie Niemowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobie” czytaliśmy w Ewangelii św. Łukasza. Historia znów się powtarza: w październiku i grudniu, już nie w żłobie, ale w Oknie Życia dwoje niemowląt rozpoczęło nowe życie.
    Ponieważ nie będzie tradycyjnej „kolędy” w poświątecznym czasie, proszę w takiej właśnie, pisemnej formie przyjąć spóźnione, ale jak najszczersze życzenia - błogosławieństwa Bożego na Nowy Rok. Niech Dziecię z Betlejem, które przyniosło na świat tak wiele radości, wiary i miłości – obdarzy Was silną nadzieją na kolejne dni. Słowa, które słyszeliśmy w liturgii świąt: „Naród kroczący w ciemnościach, ujrzał światło wielkie” (Iz 9,1), odnieśmy do naszej obecnej sytuacji. Niech Jezus Chrystus – Światłość Świata rozproszy z Waszych serc wszelkie smutki i zwątpienia, abyśmy z nową nadzieją wkroczyli w 2021 rok i pokonali Zło oraz wszelkie przeciwności losu.
    Szczęść Boże!
    Ks. Piotr Kosmala
    Łódź, 3 stycznia 2021 r.

Newsy z Parafii

Chcesz wiedzieć co dzieje się u nas w Parafii?