Nabożeństwa (18)

DZIŚ MIJA 97 ROCZNICA OBJAWIEŃ FATIMSKICH I 33. ROCZNICA ZAMACHU NA JANA PAWŁA II

W roku 1917 Matka Najświętsza ukazując się trojgu dzieciom Łucji, Franciszkowi i Hiacyncie w Fatimie powiedziała: Przyszłam upomnieć ludzkość, aby zmieniła życie i nie zasmucała Boga ciężkimi grzechami. Jeżeli ludzie się nie nawrócą, Bóg ześle karę, jakieś świat jeszcze nie widział. O, gdyby ludzie zechcieli wejść w siebie i żałować za grzechy!

GORZKIE ŻALE

Gorzkie Żale to popularne w Polsce nabożeństwo pasyjne, połączone z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i kazaniem pasyjnym. Pochodzi ono z początków XVIII w. - po raz pierwszy odprawiono je w 1707 r. Jego tekst zachował oryginalne, staropolskie brzmienie.

GORZKIE ŻALE

Różaniec jest nie tylko ustną modlitwą, ale prawdziwym ćwiczeniem się w medytacji. Mówił o tym bł. Jan Paweł II, wzywając nas do modlitwy różańcowej.

Tajemnice światła: Chrzest Jezusa w Jordanie; Cud w Kanie Galilejskiej; Nauczanie Jezusa o Królestwie i wezwanie do nawrócenia; Przemienienie na Górze Tabor; Ustanowienie Eucharystii.

Gorzkie Żale - 09.03.2014 (audio)

Napisane przez | Dział:: Nabożeństwa |

Kazanie pasyjne:

9 ROCZNICA ŚMIERCI S. ŁUCJI
13 lutego 2005 roku w klasztorze karmelitańskim w Coimbrze w Portugalii zmarła w wieku 98 lat s. Łucja dos Santos.

Bł. Jan Paweł II na wieść o śmierci s. Łucji powiedział: "Czułem zawsze wsparcie jej codziennego daru modlitwy, szczególnie w ciężkich chwilach próby i cierpienia".

Episkopat Polski włącza fatimskie nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca w program duszpasterski Kościoła w naszym kraju. Od zaangażowania każdego z nas zależy, jak wielu Polaków będzie je praktykować.

Komisja Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski włączyła tematykę związaną z Wielką Nowenną Fatimską i tym nabożeństwem do oficjalnego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na lata 2014/2015. Przeżywany on będzie pod hasłem: „Nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię”.

Matka Najświętsza chce nas wszystkich doprowadzić do pełni życia tutaj, na ziemi, i w wieczności, w królestwie swego Syna. Jej życie jest przykładem postępowania zgodnego z wolą Bożą, współpracy z łaską Bożą.

Dlatego Różaniec, podczas którego rozważamy tajemnice Jej życia oraz zbawczego dzieła Chrystusa, jest wspaniałą szkołą dojrzałego chrześcijaństwa, równocześnie bardzo prostą i bardzo mądrą.

CZTERY WARUNKI NABOŻEŃSTWA PIERWSZYCH SOBÓT MIESIĄCA

Najświętsza Panna i Jezus ukazali się siostrze Łucji dnia 10 grudnia 1925 r., aby opisać nabożeństwo wynagradzające grzechy popełnione przeciw Niepokalanemu Sercu Maryi. W jego ramach powinniśmy: