Moją polityką jest miłość - Wystawa czasowa na Noc Muzeów

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Napisane przez  | Dział:: Patronka

Moją polityką jest miłość – wystawa planszowa o wszechstronnej działalności pedagogiczno-patriotycznej św. Urszuli – Julii Marii hr. Ledóchowskiej, uznanej przez senat RP w 2009 roku za wzór polskiej patriotki. Ekspozycja przygotowana została przez Muzeum Historyczne m.st. Warszawy i Zgromadzenie Sióstr Urszulanek SJK. Do jej obejrzenia podczas Nocy Muzeów zapraszamy do siedziby Oddziału Kultur i Tradycji Wyznaniowych – oddziału Muzeum Miasta Łodzi, pl. Wolności 2. Wystawa, której towarzyszą dwa filmy, udostępniona będzie do 9 czerwca br. w godzinach otwarcia Oddziału.

 

 http://www.muzeum-lodz.pl/pl/wiadomosci-okitw/389-wystawa-czasowa-na-noc-muzeow

 

 

Św. Urszula Ledóchowska (1865-1939) urodziła się w Austrii, w rodzinie emigranckiej: polskiej po ojcu i szwajcarsko-niemieckiej po matce. W krakowskim klasztorze sióstr urszulanek podjęła się kształcenia i wychowywania polskich dziewcząt. W 1907 roku wyjechała na placówkę misyjną do Petersburga, aby zająć się pracą wychowawczą wśród młodzieży polskiej w Imperium Rosyjskim.

Wydalona z Rosji po wybuchu I wojny światowej, przeżyła lata 1914-1920 jako emigrantka w krajach skandynawskich, poświęcając się działalności patriotycznej i pedagogicznej. Na zaproszenie Henryka Sienkiewicza i Ignacego Paderewskiego podjęła współpracę z kierowanym przez nich Komitetem Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce i wygłosiła w Szwecji, Danii i Norwegii około 80. Odczytów w sześciu językach, prezentując dzieje narodu polskiego, literatury polskiej i sztuki. Pisała artykuły w tamtejszej prasie, spotykała się z wybitnymi osobistościami ze świata nauki, polityki, religii, promując kwestię niepodległości Polski.

Umiała zainteresować sprawami Polski nawet bardzo znane postaci z życia publicznego, ze skandynawskimi dworami królewskimi i środowiskami dyplomatycznymi włącznie. Była entuzjastką promowania w Europie polskiej kultury poprzez specjalistyczne wydawnictwa, prezentujące dorobek polski w językach krajów zachodnich. Imponującym dokonaniem w tym zakresie było dzieło Polonica, wydane z jej inicjatywy w trzech językach skandynawskich w 1917 roku, zawierające teksty o historii, literaturze i sztuce polskiej pióra cenionych wówczas autorów skandynawskich.

W 1920 roku wróciła do odrodzonej Ojczyzny. Założyła Zgromadzenie Sióstr Urszulanek SJK, zwanych popularnie szarymi urszulankami. Wraz z siostrami rozpoczęła różnorodną działalność w szeroko pojętej dziedzinie nauczania i wychowywania – ze szczególnym uwzględnieniem środowisk najuboższych i najbardziej potrzebujących. Była utalentowanym i doświadczonym pedagogiem. Utrzymywała kontakty merytoryczne z uznawanymi wówczas autorytetami w dziedzinie pedagogiki. Inicjowała nowatorskie formy, znacznie wyprzedzające jej czasy. Wykorzystywała nowoczesne media, uruchomiła w Łodzi drukarnię, wydawała czasopisma, występowała w Polskim Radiu, pisała powieści dla dzieci, wygłaszała prelekcje, animowała działalność organizacji religijnych.

Wspierając aspiracje pierwszego pokolenia studiujących kobiet, założyła w 1906 roku w Krakowie pierwszy na ziemiach polskich akademik dla studentek. Wspierając młode kobiety zdobywające wykształcenie i wchodzące w nowe role społeczne,  wybudowała w 1931 roku nowoczesny dom dla studentek na warszawskim Powiślu.

Dwa lata przed śmiercią powiedziała: „Jedno miałam pragnienie – chciałam służyć Bogu i Ojczyźnie” . Odznaczenia, przyznane św. Urszuli Ledóchowskiej przez władze II Rzeczypospolitej – Krzyż Niepodległości (1930). Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1927) i Złoty Krzyż Zasługi (1937) – są dowodem uznania jakim cieszyła się w Polsce.

Dziś znana jest w wielu krajach świata, nie tylko w kręgach polonijnych. Jej imię noszą parafie, ulice, placówki oświatowo-wychowawcze i inne instytucje w Polsce, na Litwie, w Austrii, we Włoszech, w Argentynie i Brazylii. Rada Miasta Sieradza w październiku 2006 roku ogłosiła ją Patronką Miasta.

Ostatnio zmieniany piątek, 17 maj 2013 07:15

Nasza Archidiecezja

Archidiecezja


Seminarium

Nasze media

Niedziela


Idziemy